Kategoriler

Marmaris Kalesi ve Marmaris Müzesi

Marmaris Kalesi hakkında bilgi arayanlar için Marmaris Kalesi’nin tarihi, bulunduğu yer ve Marmaris Kalesi’nde gezilecek görülecek yerlerden bahsetmek istiyoruz.

Marmaris Kalesi Hakkında Bilgi ve Marmaris Kalesinin Tarihi

Marmaris Kalesi , güzel Marmaris’in en önemli simgelerinden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Marmaris Kalesi nerede diye merak edenler için, yat limanının arkasında yer aldığını söyleyebiliriz. Kemaraltı Mahallesi’nde bulunan Marmaris Kalesi’ne merkezden yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Marmaris Kalesi 1991 yılında restore edilmiş ve Marmaris Müzesi olarak ziyarete açılmıştır. Protohistorik çağlardan, Arkaik, Klasik, Helenistik, Roma, Bizans ve Cumhuriyet dönemlerinden çeşitli eserler Marmaris Müzesinde sergileniyor.

Müzeye girdiğinizde sağda göreceğiniz ilk salon Knidos Salonu’dur. Muğla’nın Datça ilçesindeki Knidos Antik Kentine ait eserler burada sergileniyor. Bundan sonraki salonlarda özellikle küplerin sergilendiği Emecik-Burgaz Salonu,  çoğunlukla Roma dönemi mezar taşlarının sergilendiği Taş Eserler Salonu da görmeye değer…

Marmaris Kalesinin surlarına da çıkmanız mümkün. Burada enfes bir manzara sizi bekliyor…

Marmaris Kalesinin Tarihi: Marmaris Kalesi Ne Zaman Yapıldı?

Marmaris Kalesinin tarihi milattan öncesine kadar dayanıyor. MÖ 11. yüzyılda İyonlar tarafından yapılan ilk kale, Büyük İskender zamanında yenilenmiş…

1522 yılında Osmanlı dönemi sırasında Kanuni devrinde yapılan günümüzdeki Marmaris kalesi, Muğla’nın Marmaris ilçesinde harika bir deniz manzarasının kenarında yer alır. Marmaris adının hikayesi de Kanuni Sultan Süleyman ile ilgilidir. Kanuni Sultan Süleyman rivayete göre kaleyi beğenmemiş ve kaleyi yapan mimarını astırmıştır. Burada öldürülen mimardan sonra ‘Mimarı As’ anlamından Marmaris adını almıştır.

Evliya Çelebi de Marmaris Kalesi’nden Bahsetmiştir

Evliya Çelebi’nin kitabında Marmaris kalesi hakkında oldukça bilgiye yer verilmiştir. Kale eskiden bir askeri üst olarak kullanılmıştır. Kalenin içerisindeki odaların bazıları İmam veya Dizdar’lara aittir.  Maalesef Marmaris Kalesinin büyük bir kısmı I. Dünya Savaşı sırasında yıkılmıştır. Kaleyi yıkanların Fransızlar olduğunu belirtelim… Fransızlar gemilerden kaleyi topa tutmuş ve büyük kısmını yıkmışlar…

Marmaris Müzesi Giriş Saatleri ve Giriş Ücreti

Marmaris Müzesi pazartesi günleri kapalı. Diğer günler 08:30/12:00 ve 13:00/ 17:00 saatleri arasında müzeyi gezebilirsiniz.

Müzede Müze Kart geçerli… Müze Kartınız yoksa giriş ücreti olarak 10 TL ödemeniz gerekiyor…

Incoming search terms for the article:

Bu Yazıya Yorum yapılmamış
[metaslider id=2879]

Hafsa Sultan Kervansarayı

Marmaris'te Gezilecek Yerler arasında Hafsa Sultan Kervansarayı da yer alır. Bir Osmanlı eseri olan

Loryma Antik Kenti (Bozukkale)

Marmaris'te gezilecek yerler arasında Bozukkale ve Loryma Antik Kenti tarihi yerler meraklıları için

Cennet Adası

Marmaris, tatil için en güzel yerlerden birisidir ülkemizde. Marmaris rehberi olarak, sizlere Marmar

Akyaka ve Azmakbaşı

Marmaris'e 20 km uzaklıkta bulunan Akyaka, aslında Muğla'nın Ula ilçesine bağlıdır. Ama Marmaris'e ç

YORUMLAR