Kategoriler

Loryma Antik Kenti (Bozukkale)

Marmaris’te gezilecek yerler arasında Bozukkale ve Loryma Antik Kenti tarihi yerler meraklıları için tavsiye edilebilecek yerlerdendir. Loryma Antik Kenti çok eski bir geçmişe sahiptir.  M.Ö. 10. Yüzyılda Rodos Pareira’sının merkezi olduğu bilinmektedir. Karşılıklı surlar ile dikdörtgen şeklinde yapılan Bozukkale’de 9 tane sur bulunmaktadır. Kalenin sur ve kuleleri oldukça korunmuş durumdadır. Kale 120 metre uzunluğunda ve 10 metre genişliğindedir.

1995 yılında ilk olarak arkeolojik kazılar bölgede yapılmıştır.

Günümüze kadar Loryma Antik Kenti’nin birçok kalıntısı gelmiştir. Üç büyük sarnıç, akropolis, nekropol, akropol, Apollon kutsal alanı ve surlar kentin görülmesi gereken kalıntıları arasındadır. Kalenin büyük kısmı ayakta kalmayı başarmıştır.

Marmaris’ten Bodrum’a doğru mavi yolculuk yapan teknelerin bazısı Bozukkale Koyu ve Bozukkale Limanına uğramaktadır. Burada üç lokanta, tekne yolcularına ve yatlara hizmet vermektedir.

Loryma Antik Kenti ve Bozukkale’ye Nasıl Gidilir?

Marmaris civarında gezilecek yerlerden olan Bozukkale, hem harika bir koya sahiptir, hem de trekking sevenler için orta zorlukta bir yürüyüş ile Loryma Antik Kenti ve Bozukkale’ye çıkmak için güzel bir yürüyüş fırsatı verir. Loryma Antik Kenti’ne gitmek için Marmaris’ten Bodrum’a giden tekneleri kullanabilirsiniz. Deniz yolculuğu ile Bozukkale Koyu’nun limanına kadar, sonrasında da bir saatten fazla sürecek yürüyüşle ulaşabilirsiniz. Bozukkale koyunun hemen arkasındaki tepede bulunan kale ve antik kent kalıntılarına ulaşmak için biraz zorlanabilirsiniz. Yürüyüşümüzün çoğunda tırmanmak gerekebilir.

Incoming search terms for the article:

Bu Yazıya Yorum yapılmamış
[metaslider id=2879]

Marmaris Kalesi ve Marmaris Müzesi

Marmaris Kalesi hakkında bilgi arayanlar için Marmaris Kalesi'nin tarihi, bulunduğu yer ve Marmaris

Selimiye Köyü

Muğla Marmaris'in güzel tatil köyü Selimiye... Marmaris'te Gezilecek Yerler arasında Selimiye Tatil

Denize Sıfır Marmaris Otelleri

Marmaris'te tatil yapmak isteyenler için Denize Sıfır Marmaris Otelleri listesi hazırladık. Marmaris

Hafsa Sultan Kervansarayı

Marmaris'te Gezilecek Yerler arasında Hafsa Sultan Kervansarayı da yer alır. Bir Osmanlı eseri olan

Incoming search terms for the article:


1.583 okunma

YORUMLAR