Kategoriler

Kızkumu / Orhaniye

Orhaniye-Kızkımu plajı Muğla’nın Marmaris ilçesine bağlıdır ve denizin üzerinde ziyaretçilerine yürüme imkanı sunan bu oluşum ortalama 600 m uzunluğundadır. Tepeden bu bölgede yürüyen insanlara baktığınızda sanki deniz üzerinde yürüyormuş gibi görürsünüz. İlk kez bu duruma tanık olanlar ise şaşkınlıklarını gizleyemiyor. Turizm konusunda ülkemiz gelişmiş ve ilginç yerlere sahip olsa da kızkumu bu sahip olduğu özellikle diğerlerinden oldukça hatta tamamen farklı diyebiliriz. Eski Rum köylerinden olan bu yerleşim alanın geçmiş dönemlerde adı ‘Kırsaçlı Vail’ anlamına gelen ‘Kırvasil’ imiş. Köy nereden baksanız 2200 yıllık bir geçmişe sahiptir, çam ağaçları, tarihi zenginleri kendisine ziyaretçileri çekmeyi başarıyor.

Marmaris Kızkumu arası kaç km diye merak edenler için hemen belirtelim: 28 km…

28 km Marmaris’e uzaklığı bulunan bu köyde yaklaşık birkaç yüz köylü yaklaşık olarak yaşamlarını sürdürüyor.

Kızkumu oldukça sakin bir yerdedir. Tekneyle seyahate çıkanlar için oldukça idealdir. Köydeki limon ve portakal bahçelerinden yemek istediklerimizden kendi ellerimizle toplayarak yiyebilirsiniz.

Kızkumu’nun Hikayesi

Bölgenin bundan uzun yıllar önce kralının güzel kızı, fakir bir balıkçı oğlana aşık olur. Dünyada artık klasikleştiği gibi balıkçı oğlana kral kızını vermez ve şiddetle evlenmelerine karşı çıkar. Durum böyle olunca gözden uzaklarda iki aşık gizliden gizliye buluşmaya devam eder. Bunu çok geçmeden duyan kral, kızını takip etmeye karar verir. Söylenenlere göre; balıkçı denizden gelirmiş, onu kız kumsalda beklermiş, oğlana yerini belli etmek için ışık tutarmış ve güneş doğana dek aşk oyunlarının içinde olurlar.

Kralın verdiği emirle bir gece kızı askerler yakalıyor ve kızın yerine geçip balıkçı oğlana kumsaldan ışık tutuyorlar. Balıkçı oğlan ışığı görünce kürek çekmeye başlıyor, kendisini bekleyen askerlerin üzerine gittiğinden habersiz kürek çekmeye devam ederken, askerlerin elinden son bir hamleyle kaçmayı başaran kız sevdiğine koşuyor ancak koyun diğer tarafında olduğu için yetişmesi imkansız. Bunun farkında olan  kız gözünü karartarak suya doğru koşmaya başlıyor ve işte o andan itibaren olağanüstü bir durum gerçekleşiyor ve kızın her adım attığı su kumsala dönüşüyor. Suya aynı şekilde koşan askerler ise suya gömülüyorlar. Son bir gayretle kız kayığa kadar koşmayı başarıyor ancak o sırada askerlerden biri okunu savuruyor ve kıza isabet ediyor. O günden sonra işte rivayete göre o kumlar, kızın kanı ile kızıla boyanıyor. Balıkçı oğlan bu durum karşısında, kızı da yanından alarak hızla oradan uzaklaşıyor. Her ikisinden de o günden sonra bir daha haber alınamıyor.

Kızkum’a Gidildiğinde Ne Yenilir?

Kızkumu’na nihayet ulaşmayı başardıysanız ve karnınız acıktıysa, farklı farklı türlerden bol çeşitli yemekler sizleri karşılıyor. Kızkumu Beach Club’da ızgara çeşitleri, salatalar ve sigara böreğinden istediğinizi afiyetle yiyebilirsiniz. Yine bu güzargahta yer alan restoranlar üzerinde bulunan değişik lezzetleri tadabilirsiniz. Kızkumu’nun en meşhur yerinde yemeğimi yemek istiyorum diyorsanız Palmiye Otel’de çalışan Emine teyzenin muhteşem ve yöresel yemeklerini tadabilirsiniz. Yurtdışı ve ülkemizde bazı dergilere de konu olan Emine teyzenin yemek menüsünde güveç ve balık çeşitleri, zeytinyağlı yemekler yer alıyor.

Kızkumu’nda Neler Yapılabilir?

  • Denize, Kızkumu’na kadar gitmişken girmemek olmaz. Fazla suyu tuzlu olmadığından ve birçok yere göre daha ılık olduğu için bol bol yüzmenizi öneririz.
  • Yürüyüş yapmayı eğer seven biriyseniz Kızkumu’nda tam size göre bir trekking parkuru vardır. 1 saatlik yürüyüşten sonra antik kalıntılaırn olduğu tepeye ulaşabilirsiniz. Karşınıza yol boyunca çıkacak olan kekiklerden de toplamayı unutmayın.
  • Müsait bölgelere su kayağı yapmak için de sahip olan Kızkumu’nda su sporlarının tadını çıkarın.
  • Köy kahvesine uğramayı da ihmal etmeyin. Kekik çayınızı burada yudumlarken yöre halkı ile uzun uzun laflamayı da unutmayın.
  • Kızkumu’nun etrafında yer alan diğer koyları da dolaşın. Kamelya, İnbükü, Dişlice Adası ve Selimiye Koyları’nı dolaşırken fotoğraf çekilmeyi de ihmal etmeyin.

Kızkumu’nda Nerede Kalmalı?

Zaten Kızkumu’na gittiğinizde konaklayacak yerler karşınıza çıkacaktır. Ancak önceden arayarak bilgi almak istiyorsanız aşağıda vereceğimiz yerleri arayarak gerekli bilgileri edinebilirsiniz.

Palmiye Otel- 0252 487 12 16

Doğan Motel- 0252 487 10 74

House Apart Otel- 0252 487 12 16

İskele Motel- 0252 487 10 13

Not: Pansiyonların da bu seçeneklerin dışında olduğu kızkumu’nda pansiyonda kalacaksanız eğer pazarlık yapmanızı tavsiye ediyoruz. Bu konuda hizmet veren araziler de bulunmaktadır.

Kızkumu’na nasıl gidilir?

Muğla-Marmaris’e bağlı olan Kızkumu’na gitmek için kullanabileceğiniz en iyi güzergah (Marmaris üzerinden gidecekseniz) Datça yoludur. Datça yoluna girip 15 km ilerleyerek Bozburun yol ayrımına varmış olursunuz. Buradan Orhaniye, Bozburun istikametine doğru dönüş yaptıktan 13 km sonra Orhaniye (Kızkumu)’na varmış olacaksınız. Kızkumu’na ulaşmak için kullanabileceğiniz bir diğer rota İçmeler bölgesinden eski Datça yolunu takip ederek Değirmenyayı köyünden yeni Datça yoluna bağlanarak yine Bozburun üzerinde Kızkumu’na ulaşım sağlayabilirsiniz.

Bu Yazıya Yorum yapılmamış
[metaslider id=2879]

Akyaka ve Azmakbaşı

Marmaris'e 20 km uzaklıkta bulunan Akyaka, aslında Muğla'nın Ula ilçesine bağlıdır. Ama Marmaris'e ç

Selimiye Köyü

Muğla Marmaris'in güzel tatil köyü Selimiye... Marmaris'te Gezilecek Yerler arasında Selimiye Tatil

Denize Sıfır Marmaris Otelleri

Marmaris'te tatil yapmak isteyenler için Denize Sıfır Marmaris Otelleri listesi hazırladık. Marmaris

Loryma Antik Kenti (Bozukkale)

Marmaris'te gezilecek yerler arasında Bozukkale ve Loryma Antik Kenti tarihi yerler meraklıları için

1.217 okunma

YORUMLAR